Blog > Komentarze do wpisu

Widmowy dorobek bohatera powieści Johna Irvinga i piękny łącznik

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel Życie rodzinne w hrabstwie Coos wyd. Random House, 1967 albo 1968

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel Mickey 1972 albo 1973

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel Dziesiąta woda po kisielu 1975

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel Ojcowie Kennedy’ego 1978

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel Stara panna; albo cnotliwa ciotka 1981

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel Na wschód od Bangor 1984

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel Dziecko na drodze 1995

ANGEL Danny, właść. BACIAGALUPO Daniel W restauracji po godzinach 2002

Bestsellerowe powieści amerykańskiego pisarza Daniela Baciagalupo (ur. 1942), wydawane pod przybranym nazwiskiem Danny Angel, w książce Johna Irvinga Ostatnia noc w Twisted River.

Życie rodzinne w hrabstwie Coos chwali na warsztatach kreatywnego pisania Kurt Vonnegut, wskazując w kontekście dyskusji o wyborze pseudonimu pisarza, że liczy się nie nazwisko, pod którym Baciagalupo wydaje książkę, a to, że była ona jedną z najlepszych, jakie czytał.

Jedynym zarzutem autora Rzeźni numer pięć był tak zwany problem interpunkcyjny młodego pisarza. Panu Vonnegutowi nie podobały się średniki.

Tych znaków interpunkcyjnych Daniel Baciagalupo używa z zamiłowaniem, konstruując długie, skomplikowane zdania, wzorem dziewiętnastowiecznych autorów, Hawthorne’a, Mellville’a, których książki pochłaniał w dzieciństwie. Życie rodzinne w hrabstwie Coos zbiera dobre recenzje, sprzedaje się pomyślnie. Wydanie w twardej i miękkiej oprawie, sprzedane prawa do sfilmowania, choć książka nie została ostatecznie zekranizowana. Pisarz zadedykował ją swojemu dawnemu nauczycielowi angielskiego ze szkoły Michała Anioła w Bostonie – Michaelowi Leary’emu in memoriam.

Postacią inspirowaną przez nauczyciela jest natomiast bohater drugiej powieści Baciagalupo Mickey - Irlandczyk, który uczy angielskiego w szkole Michała Anioła (nazywanej przez uczniów i nauczycieli Mickey). Jeden z rozdziałów książki zatytułowano Wyjazd do szkoły. Akcja powieści, osadzona w realiach północnego New Hampshire, zbudowana jest wokół epizodu spotkania głównego bohatera z dawnym nauczycielem na pokazie striptizu. Dedykacja – Mojemu ojcu, Dominikowi Baciagalupo.

Dziesiąta woda po kisielu to opowieść o seksualnej inicjacji chłopca uwiedzionego przez starszą kuzynkę.

Ojcowie Kennedy’ego to pierwszy bestseller Baciagalupo. Opisał w nim sposób na ominięcie poboru na wojnę w Wietnamie, stosowany przez młodych amerykańskich mężczyzn, którzy zostając ojcami, unikali wysłania na wojnę. Bohaterka Ojców Kennedy’ego, Caitlin

…ratuje przed wojną zgoła nieprawdopodobną liczbę tytułowych ojców.

Jest to postać wzorowana na żonie pisarza, która również udzieliła tak pomocy niewiadomej liczbie amerykańskich obywateli, w tym Baciagalupo. Książkę sfilmowano, co miało ten skutek, że pisarz przez długie lata odmawiał kolejnych ekranizacji swoich powieści.

Kolejna powieść Stara panna; albo cnotliwa ciotka, po sukcesie Ojców Kennedy’ego, została z marszu przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. „Mroczna i erotycznie niepokojąca”. Jej bohaterka sypia ze swoim młodym siostrzeńcem, mówiąc mu za każdym razem, że wyobraża sobie, że kocha się z jego ojcem.

Następna powieść Na wschód od Bangor to „powieść aborcyjna” i jest niejako kontynuacją dwóch wcześniejszych książek Baciagalupo. Jej akcja rozgrywa się w sierocińcu w Maine w latach sześćdziesiątych, kiedy aborcja w Stanach jest nielegalna. Usuwają w nim ciąże dwie bohaterki wcześniejszych powieści Baciagalupo. Dedykacja dla znajomych kucharzy autora – Un abbràccio dla Tony’ego M. i Paula P. Na podstawie książki w 1999 roku powstaje film, który zgarnia kilka Oscarów, w tym za najlepszy scenariusz, będący adaptacją powieści.

W Dziecku na drodze pisarz opowiada o konsekwencjach śmierci dziecka. W czasie pisania tej powieści ginie w wypadku samochodowym jego syn Joe, co wydłuża pracę nad książką o kilka lat i zmienia jej koncepcję – początkowo w powieści ginie dwulatek, w ostatecznej wersji dorosłe dziecko. Pisarz dedykuje ją pamięci syna.

W restauracji po godzinach opowiada o życiu syna wybitnego kucharza, zdominowanego przez ojca, który dopiero po jego śmierci, usamodzielnia się i zaczyna żyć własnym życiem (choć wspomagany z zaświatów przez ducha ojca, który uczy go po godzinach gotować w restauracji). Poznajemy pierwsze zdanie powieści:

W zamkniętej restauracji, po godzinach, syn zmarłego kucharza – jedyny ocalały członek rodziny maestro – pracował w pogrążonej w mroku kuchni.

Jest to ostatnia powieść wydana przez Daniela Baciagalupo pod pseudonimem Danny Angel. Następne ma on już wydawać pod swoim nazwiskiem i pod koniec powieści Irvinga poznajemy zarys nowej, nie wydanej jeszcze książki oraz jej pierwsze zdanie –

Młody Kanadyjczyk, który nie mógł mieć więcej niż piętnaście lat, za długo się wahał.

Jest to zarazem pierwsze zdanie powieści Irvinga Ostatnia noc w Twisted River. Piękny łącznik między powieścią widmową, która ma być przez bohatera książki wydana w przyszłości, a realną, która właśnie się kończy. (KP)

John Irving Ostatnia noc w Twisted River przeł. Magdalena Moltzan-Małkowska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2010, oryg. Last Night in Twisted River, 2009

poniedziałek, 09 kwietnia 2012, widmowa

Polecane wpisy

Komentarze
2013/10/20 19:26:38
Znakomita książka Irvinga "Świat według Garpa" . Opisując z pozoru nieprawdopodobne perypetie swoich niezapomnianych bohaterów, John Irving piętrzy i ujmuje w karykaturalnym skrócie problemy, lęki i zagrożenia obecne we współczesnym świecie. Z wyrozumiałością, choć w krzywym zwierciadle, ukazuje nasze własne, przeważnie żałosne próby zapanowania nad żywiołem, który nas przerasta: nad życiem.
Do kupienia w dobrej cenie na www.rema.com.pl/produkty/574471,Swiat-wedlug-Garpa.html